Údržba podle typu podlahy

Snad žádná část našeho bytu není tak namáhaná jako podlaha. Musí nést nejen tíhu našich kroků, ale také nábytku, musí se vypořádat s blátem ze psích tlapek, rozlitou kávou nebo dětskými uměleckými pokusy s fixami. Zkrátka a dobře – podlaha dostává pořádně zabrat! A proto bychom o ni měli náležitě pečovat. Jak?

Samozřejmě záleží na tom, jakou podlahu vlastně máte. Jinou údržbu vyžaduje koberec, jinou pak vinyl nebo dřevo. Čím tedy prodloužit jejich životnost a jak o ně pečovat?

Dřevo, laminát

Pravidelně podlahu zbavujte nečistot buď vysavačem, nebo smetáčkem a poté ji ještě vytřete. Snažte se používat přírodní, co nejméně agresivní čističe. Jinak hrozí, že zbytečně poškodíte citlivý dřevěný povrch.

Všímejte si nejrůznějších poškození podlahy a snažte se je okamžitě opravovat (prasklinky či odřeniny). Pokud nejste zrovna „kutilský typ“, nechejte raději opravu profesionálům. Prodloužíte tak životnost dřevěné podlahy.

Podobnou péči si zaslouží i podlaha laminátová a z dřevu podobných materiálů.

Vinyl, PVC

Vinyl je v domácnostech čím dál oblíbenější. A není divu. Je poměrně odolný a také nenáročný na údržbu. Stačí mu pravidelné zametání/vysávání a vytírání. Dejte pozor, abyste používali čisticí prostředek šetrný k vinylu, jinak hrozí, že narušíte jeho svrchní vrstvu.

Jestliže vaši vinylovou podlahu „zdobí“ například šmouhy od bot, „vygumujte“ je pomocí obyčejného tenisáku. Na odolnější skvrny můžete použít čističe na bázi alkoholu. Nezapomeňte je pak z podlahy opláchnout.

Stejně můžete pečovat také o podlahu pokrytou PVC a obdobnými materiály.

Dlažba

Jestliže máte podlahu pokrytou dlažbou, minimálně jednou týdne byste ji měli vysát nebo zamést a potom vytřít. Vyplatí se používat prostředky přímo určené pro mytí dlaždic. Jestliže čisticí prostředek zanechá na dlažbě „mapy“, znovu podlahu vytřete, tentokrát pouze s pomocí hadru/mopu namočeného v čisté vodě.

U dlažby se nečistoty velmi rády usazují ve spárách – i ty je proto třeba pravidelně čistit. Pomůže vám při tom starý dobrý kartáček a pasta ze sody a vody.

Koberce

Základem je pravidelné vysávání, minimálně jednou do týdne. Nezapomeňte vysavač čistit (měňte často sáček na prach, případně vysypávejte nádobku, v níž se zachytávají nečistoty, pravidelně kontrolujte a čistěte všechny filtry, abyste prach a spol. neroznášeli při luxování dál po bytě).

Alespoň jednou ročně (podle míry „vytíženosti“ koberce) si pozvěte profesionální úklidovou firmu, která vašemu koberci zajistí hloubkové čištění. Můžete si také půjčit profesionální stroje a pořádnou „lázeň“ své podlaze poskytnout sami.

Pokud se na koberec něco vylije, nenechejte pokud možno skvrnu zaschnout a snažte se ji vyčistit co nejdříve.

Autor: Podlahy Maty
Fotografie: Shutterstock